Do jednych z najważniejszych urządzeń elektrycznych należy zaliczyć:
elektryczne (prądu stałego i zmiennego)
•transformatory
•silniki elektryczne (prądu stałygo i zmiennego)•prądnice
Silniki
Silnik elektryczny obraca się ponieważ jego stojan, najczęściej jest to magnes o dwóch biegunach a jego wirnik to nawinięta na rdzeń ferromagnetyczny cewka. Jeżeli do uzwojenia cewki za pośrednictwem komutatora zostanie podane napięcie, to tak jak na ramkę w polu magnetycznym, działa siła która powoduje jego obrót.
Silnik składa się z trzech podstawowych części: stojana, wirnika i komutatora.
Ze względu na rodzaj napięcia zasilającego, silniki elektryczne dzielimy na:
1. silniki elektryczne prądu stałego,
2. silniki elektryczne prądu zmiennego,
3. silniki uniwersalne.
Prądnica jest identycznie zbudowana jak silnik jednak jej działanie jest dokładnie odwrotne do działania silnika. W obracającym się wirniku (napędzanym z innego urządzenia) indukuje się prąd ponieważ znajduje się on w polu magnetycznym stojana. Za pośrednictwem komutatora jest on odbierany i może zasilać następne urządzenie.
Prądnica
W transformatorze znajduje się rdzeń wykonany z materiału magnetycznego i nawinięte na niego cewki z przewodnika, przez które płynie prąd. Po to, aby napięcie pierwotne było inne niż wtórne, liczba uzwojeń pierwotnych musi być inna niż w obwodzie wtórnym.
Transformator składa się z dwóch uzwojeń które umieszczone są na rdzeniu. Pierwsze uzwojenie jest to obwód pierwotny zasilany napięciem które chcemy zmienić i obwód wtórny, w którym uzyskujemy napięcie które jest nam potrzebne. Podstawowy wzór stosowany do obliczeń transformatora:
Transformator
Sprawność transformatora to kluczowy wskaźnik jego efektywności w przetwarzaniu energii elektrycznej. Wysoka sprawność transformatora wpływa na niższe straty energii, co przekłada się na oszczędności kosztów eksploatacyjnych. Zrozumienie zasad działania i parametrów transformatora może pomóc w optymalizacji systemów energetycznych.
COPYRIGHT © FIZYKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ